Nutričné hodnoty · Strukoviny, orechy a semená
Kalórie: Vlašské orechy
Vlašské orechy majú 654 kcal na 100 g a porcia 1 oz (asi 14 polovičiek, 28,4 g) má 186 kcal. Väčšina energie pochádza z tukov: na 100 g pripadá 65,2 g tuku, kým bielkovín je 15,2 g a sacharidov 13,7 g.
Zdroj kalórií: Sacharidy 8% · Tuky 84% · Bielkoviny 8%
Bežné porcie
| Porcia | Hmotnosť | Kalórie | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|---|
| Na 100 g | 100 g | 654 kcal | 15,2 g | 13,7 g | 65,2 g |
| 1 oz (14 polovičiek) | 28,4 g | 186 kcal | 4,3 g | 3,9 g | 18,5 g |
| 1 šálka, nasekané | 117 g | 765 kcal | 17,8 g | 16 g | 76,3 g |
| 1 šálka lúpaných (50 polovičiek) | 100 g | 654 kcal | 15,2 g | 13,7 g | 65,2 g |
Kompletné nutričné hodnoty (Na 100 g)
| Kalórie | 654 kcal |
|---|---|
| Bielkoviny | 15,2 g |
| Sacharidy | 13,7 g |
| z toho cukry | 2,6 g |
| Vláknina | 6,7 g |
| Tuky | 65,2 g |
| z toho nasýtené | 6,1 g |
| Sodík | 2 mg |
Čo ovplyvňuje kalórie
- Nasekané orechy sa v šálke uložia hustejšie ako polovičky, takže šálka nasekaných orechov (117 g, 765 kcal) váži viac ako šálka polovičiek (100 g, 654 kcal).
- Karamelizované orechy, orechy v medovej glazúre alebo s javorovým sirupom pridávajú kalórie z cukru a z masla či oleja v obale.
- Pražením na oleji pribudnú kalórie z oleja, pri pražení nasucho sa energetická hodnota mení len veľmi málo.
- Orechy sa ľahko jedia po hrstiach, preto je porcia zjedená priamo z vrecúška často väčšia ako 1 oz.
Tipy na presné zaznamenanie
- Orechy vážte na kuchynskej váhe namiesto odhadovania podľa hrsti či šálky – pri takom kaloricky bohatom orechu sa aj malé rozdiely v hmotnosti rýchlo sčítajú.
- Surové alebo nasucho pražené orechy zapisujte ako obyčajné vlašské orechy, karamelizované alebo na oleji pražené orechy zapíšte ako samostatnú položku alebo pridajte suroviny obalu.
- V BerryFit odfoťte svoj šalát, ovsenú kašu či pečivo, potom skontrolujte porciu orechov a upravte ju na hmotnosť, ktorú ste naozaj použili.
Zaznamenajte Vlašské orechy za pár sekúnd
Odfoťte svoje jedlo alebo vyhľadajte Vlašské orechy v aplikácii BerryFit a sledujte kalórie a makroživiny podľa svojho denného cieľa.
Často kladené otázky
Koľko kalórií má 14 polovičiek vlašských orechov?
Približne 14 polovičiek zodpovedá porcii 1 oz (28,4 g), ktorá má 186 kcal, 4,3 g bielkovín, 3,9 g sacharidov a 18,5 g tuku.
Koľko kalórií má šálka vlašských orechov?
Šálka lúpaných polovičiek (asi 50 polovičiek, 100 g) má 654 kcal, kým šálka nasekaných orechov (117 g) má 765 kcal, pretože nasekané kúsky sa uložia tesnejšie.
Majú vlašské orechy veľa bielkovín?
Vlašské orechy majú 15,2 g bielkovín na 100 g, no väčšinu ich kalórií tvorí tuk – 65,2 g na 100 g. Obsahujú aj 6,7 g vlákniny na 100 g.
Majú vlašské orechy viac kalórií ako iné orechy?
Vlašské orechy majú 654 kcal na 100 g, teda viac ako lieskové orechy (628) a nasucho pražené arašidy (587), ale menej ako píniové oriešky (673) a makadamové orechy (718).
Podobné potraviny
Kalórie v bežných potravináchHodnoty na 100 g pochádzajú z USDA FoodData Central (Nuts, walnuts, english, FDC ID 170187); porcie vychádzajú z hmotností porcií USDA. Skutočné potraviny sa líšia podľa odrody, zrelosti a spôsobu prípravy.
Text na tejto stránke bol napísaný s pomocou AI (Claude od spoločnosti Anthropic) a v samostatnej kontrole overený voči číslam. Samotné čísla pochádzajú výhradne od USDA.





