Nutričné hodnoty · Zelenina
Kalórie: Zemiak
Surový zemiak so šupkou má 77 kcal na 100 g a jeden stredný zemiak (213 g) má 164 kcal. Takmer všetky tieto kalórie pochádzajú zo sacharidov – na 100 g pripadá 17,5 g sacharidov, no len 2,1 g bielkovín a iba 0,1 g tuku.
Zdroj kalórií: Sacharidy 88% · Tuky 1% · Bielkoviny 11%
Bežné porcie
| Porcia | Hmotnosť | Kalórie | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|---|
| Na 100 g | 100 g | 77 kcal | 2,1 g | 17,5 g | 0,1 g |
| 1 stredný zemiak | 213 g | 164 kcal | 4,4 g | 37,3 g | 0,2 g |
| 1 malý zemiak | 170 g | 131 kcal | 3,5 g | 29,7 g | 0,2 g |
| 1 veľký zemiak | 369 g | 284 kcal | 7,6 g | 64,5 g | 0,3 g |
| 1/2 šálky, nakrájaný na kocky | 75 g | 58 kcal | 1,5 g | 13,1 g | 0,1 g |
Kompletné nutričné hodnoty (Na 100 g)
| Kalórie | 77 kcal |
|---|---|
| Bielkoviny | 2,1 g |
| Sacharidy | 17,5 g |
| z toho cukry | 0,8 g |
| Vláknina | 2,1 g |
| Tuky | 0,1 g |
| z toho nasýtené | 0 g |
| Sodík | 6 mg |
Čo ovplyvňuje kalórie
- Spôsoby prípravy s tukom, ako je vyprážanie, pečenie na oleji alebo pyré s maslom, pridávajú kalórie z tuku, ktorý zemiak nasaje alebo s ktorým sa zmieša.
- Pri pečení sa odparuje voda, takže upečený zemiak váži menej ako surový a má viac kalórií na gram, hoci celková hodnota celého zemiaka zostáva bez pridaného tuku približne rovnaká.
- Varenie kalórie zemiaka takmer nemení, no ak ho vážite až po uvarení, čísla sa môžu od hodnôt pre surový zemiak líšiť.
- Veľkosť zemiakov sa veľmi líši – od malého zemiaka so 131 kcal po veľký s 284 kcal, takže odhad veľkosti vám môže skresliť príjem.
Tipy na presné zaznamenanie
- Ak sa dá, vážte zemiaky surové a zapisujte ich ako surový zemiak, aby spôsob prípravy neskreslil hmotnosť.
- Maslo, olej, kyslú smotanu, syr a ďalšie doplnky zapisujte zvlášť, pretože môžu mať viac kalórií ako samotný zemiak.
- Odfoťte si tanier v BerryFit, rýchlo tak zapíšete zemiak aj s doplnkami a porciu potom upravíte, ak nesedí.
Zaznamenajte Zemiak za pár sekúnd
Odfoťte svoje jedlo alebo vyhľadajte Zemiak v aplikácii BerryFit a sledujte kalórie a makroživiny podľa svojho denného cieľa.
Často kladené otázky
Koľko kalórií má stredný zemiak?
Stredný surový zemiak so šupkou (213 g) má 164 kcal. Obsahuje aj 4,4 g bielkovín, 37,3 g sacharidov a 0,2 g tuku.
Majú zemiaky veľa sacharidov?
Zemiaky tvoria najmä sacharidy – 17,5 g na 100 g, z toho 2,1 g vlákniny a 0,8 g cukru. Tuku majú veľmi málo, len 0,1 g na 100 g.
Majú hranolky viac kalórií ako obyčajný zemiak?
Áno. Pri vyprážaní zemiak nasaje olej, takže hranolky majú viac kalórií aj tuku ako obyčajný varený alebo pečený zemiak s rovnakou východiskovou hmotnosťou.
Koľko kalórií má pol šálky zemiakov nakrájaných na kocky?
Pol šálky surových zemiakov nakrájaných na kocky (75 g) má 58 kcal, 13,1 g sacharidov a 1,5 g bielkovín.
Podobné potraviny
Kalórie v bežných potravináchHodnoty na 100 g pochádzajú z USDA FoodData Central (Potatoes, flesh and skin, raw, FDC ID 170026); porcie vychádzajú z hmotností porcií USDA. Skutočné potraviny sa líšia podľa odrody, zrelosti a spôsobu prípravy.
Text na tejto stránke bol napísaný s pomocou AI (Claude od spoločnosti Anthropic) a v samostatnej kontrole overený voči číslam. Samotné čísla pochádzajú výhradne od USDA.





