BerryFit

Nutriční hodnoty · Zelenina

Kalorie: Květák

Syrový květák má 25 kcal na 100 g a 1 hrnek nakrájeného květáku (107 g) má 27 kcal. Většina energie pochází ze sacharidů: na 100 g obsahuje 5 g sacharidů, z toho 2 g vlákniny, dále 1,9 g bílkovin a jen velmi málo tuku.

Na 100 g25kcal
1,9gBílkoviny
5gSacharidy
0,3gTuky
2gVláknina

Původ kalorií: Sacharidy 66% · Tuky 9% · Bílkoviny 25%

Běžné porce

PorceHmotnostKalorieBílkovinySacharidyTuky
Na 100 g100 g25 kcal1,9 g5 g0,3 g
1 hrnek, nakrájený107 g27 kcal2,1 g5,3 g0,3 g
1 růžička13 g3 kcal0,2 g0,6 g0 g
1 středně velká hlávka588 g147 kcal11,3 g29,2 g1,6 g
Kompletní nutriční hodnoty (Na 100 g)
Kalorie25 kcal
Bílkoviny1,9 g
Sacharidy5 g
z toho cukry1,9 g
Vláknina2 g
Tuky0,3 g
z toho nasycené0,1 g
Sodík30 mg

Co ovlivňuje kalorie

  • Při pečení, restování nebo smažení se přidávají kalorie z použitého oleje či másla, které snadno převýší kalorie samotného květáku.
  • Vařením se odpařuje voda, takže stejná hmotnost pečeného květáku obsahuje více kalorií než syrového.
  • Vaření ve vodě nebo v páře kalorie nepřidává, ale scezený květák může zadržet vodu navíc, což mírně mění jeho hmotnost.
  • Omáčky jako sýrová, posyp ze strouhanky nebo těstíčko přidávají kalorie, které zcela závisí na receptu.

Tipy pro přesné zapisování

  • Pokud můžete, važte květák syrový před vařením a zapisujte ho jako syrový květák – údaje budou nejpřesnější.
  • Olej, máslo, sýr nebo omáčky zapisujte jako samostatné položky, aby vám neunikly.
  • V BerryFit vyfoťte svůj talíř a nechte jídlo naskenovat, pak upravte porci a doplňte přísady, které na fotce nejsou vidět.

Zapište Květák během pár vteřin

Vyfoťte své jídlo nebo vyhledejte Květák v BerryFit a sledujte kalorie a makroživiny vůči svému dennímu cíli.

Často kladené otázky

Kolik kalorií má celá hlávka květáku?

Středně velká hlávka květáku (588 g) má 147 kcal. Obsahuje také 11,3 g bílkovin, 29,2 g sacharidů a 1,6 g tuku.

Kolik kalorií má jedna růžička květáku?

Jedna růžička (13 g) má asi 3 kcal, 0,6 g sacharidů a 0,2 g bílkovin.

Má květák málo sacharidů?

Syrový květák má 5 g sacharidů na 100 g, z toho 2 g tvoří vláknina a 1,9 g cukry. Proto se často používá místo rýže nebo brambor v jídlech s nižším obsahem sacharidů.

Má více kalorií květáková „rýže“, nebo pečený květák?

Nastrouháním na „rýži“ se kalorie květáku nemění, je jen jemně nasekaný. Při pečení se přidávají kalorie z použitého oleje a odpařováním vody se upečený květák stává kaloricky hutnějším.

Hodnoty na 100 g pocházejí z USDA FoodData Central (Cauliflower, raw, FDC ID 169986); porce vycházejí z hmotností porcí podle USDA. Skutečné potraviny se liší podle odrůdy, zralosti a způsobu přípravy.

Text na této stránce vznikl s pomocí AI (Claude od Anthropic) a byl v samostatné kontrole ověřen podle čísel. Samotná čísla pocházejí výhradně z USDA.