Nutričné hodnoty · Strukoviny, orechy a semená
Kalórie: Červená fazuľa (varená)
Varená červená fazuľa má 127 kcal na 100 g a porcia 1 hrnček (177 g) má 225 kcal. Väčšina kalórií pochádza zo sacharidov (22,8 g na 100 g), fazuľa obsahuje aj slušné množstvo bielkovín (8,7 g) a takmer žiadny tuk (0,5 g).
Zdroj kalórií: Sacharidy 70% · Tuky 3% · Bielkoviny 27%
Bežné porcie
| Porcia | Hmotnosť | Kalórie | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|---|
| Na 100 g | 100 g | 127 kcal | 8,7 g | 22,8 g | 0,5 g |
| 1 hrnček | 177 g | 225 kcal | 15,3 g | 40,4 g | 0,9 g |
| 1 polievková lyžica | 11 g | 14 kcal | 1 g | 2,5 g | 0,1 g |
Kompletné nutričné hodnoty (Na 100 g)
| Kalórie | 127 kcal |
|---|---|
| Bielkoviny | 8,7 g |
| Sacharidy | 22,8 g |
| z toho cukry | 0,3 g |
| Vláknina | 7,4 g |
| Tuky | 0,5 g |
| z toho nasýtené | 0,1 g |
| Sodík | 2 mg |
Čo ovplyvňuje kalórie
- Suchá červená fazuľa pri varení nasaje vodu a jej hmotnosť sa zhruba zdvojnásobí až strojnásobí, preto má suchá fazuľa na gram oveľa viac kalórií ako varená.
- Varenie alebo dochucovanie fazule olejom, maslom, slaninou či inými tukmi pridáva ich kalórie navyše ku kalóriám samotnej fazule.
- Konzervovaná fazuľa v omáčke alebo náleve, napríklad niektoré pečené fazule či fazuľa na chili, má kalórie navyše z pridaného cukru a tuku, zatiaľ čo obyčajná konzervovaná fazuľa po scedení je blízka doma uvarenej.
- Veľkosť porcie sa v jedlách ako chili alebo ryža s fazuľou veľmi líši, takže porcie odhadnuté od oka bývajú často väčšie alebo menšie ako odmeraný hrnček.
Tipy na presné zaznamenanie
- Fazuľu vážte po uvarení a scedení a zapisujte ju ako varenú; ak ju vážite suchú, vyberte radšej záznam pre suchú fazuľu.
- Oleje, syr, kyslú smotanu a omáčky zapisujte zvlášť, pretože môžu pridať viac kalórií ako samotná fazuľa.
- V BerryFit môžete odfotiť misku chili alebo fazule a potom upraviť porciu fazule podľa odváženej hmotnosti.
Zaznamenajte Červená fazuľa (varená) za pár sekúnd
Odfoťte svoje jedlo alebo vyhľadajte Červená fazuľa (varená) v aplikácii BerryFit a sledujte kalórie a makroživiny podľa svojho denného cieľa.
Často kladené otázky
Koľko kalórií má hrnček varenej červenej fazule?
Jeden hrnček varenej červenej fazule (177 g) má 225 kcal, 15,3 g bielkovín, 40,4 g sacharidov a 0,9 g tuku.
Koľko bielkovín má červená fazuľa?
Varená červená fazuľa má 8,7 g bielkovín na 100 g, teda 15,3 g na hrnček.
Má červená fazuľa veľa sacharidov?
Väčšina jej kalórií pochádza zo sacharidov, ktorých má 22,8 g na 100 g, no 7,4 g z toho tvorí vláknina a cukor iba 0,3 g.
Má červená fazuľa viac kalórií ako čierna fazuľa?
Sú veľmi podobné: varená červená fazuľa má 127 kcal na 100 g, varená čierna fazuľa 132 kcal.
Podobné potraviny
Kalórie v bežných potravináchHodnoty na 100 g pochádzajú z USDA FoodData Central (Beans, kidney, red, mature seeds, cooked, boiled, without salt, FDC ID 175194); porcie vychádzajú z hmotností porcií USDA. Skutočné potraviny sa líšia podľa odrody, zrelosti a spôsobu prípravy.
Text na tejto stránke bol napísaný s pomocou AI (Claude od spoločnosti Anthropic) a v samostatnej kontrole overený voči číslam. Samotné čísla pochádzajú výhradne od USDA.





