BerryFit

Ravintosisältö · Kananmunat ja maitotuotteet

Kalorit: Emmental

Emmentalissa on 393 kcal 100 grammassa, ja 1 oz:n (28 g) viipaleessa on 110 kcal. Suurin osa energiasta tulee rasvasta (31 g/100 g), minkä lisäksi juustossa on reilusti proteiinia (27 g) ja tuskin lainkaan hiilihydraatteja (1,4 g).

Per 100 g393kcal
27gProteiini
1,4gHiilihydraatit
31gRasva
0gKuitu

Energian lähteet: Hiilihydraatit 1% · Rasva 71% · Proteiini 28%

Tavalliset annokset

AnnosPainoKaloritProteiiniHiilihydraatitRasva
Per 100 g100 g393 kcal27 g1,4 g31 g
1 viipale (1 oz)28 g110 kcal7,5 g0,4 g8,7 g
1 oz28,4 g112 kcal7,7 g0,4 g8,8 g
1 kuppi, raasteena108 g424 kcal29,1 g1,6 g33,5 g
1 kuutiotuuma15 g59 kcal4 g0,2 g4,6 g
Kaikki ravintoarvot (Per 100 g)
Kalorit393 kcal
Proteiini27 g
Hiilihydraatit1,4 g
josta sokereita0 g
Kuitu0 g
Rasva31 g
josta tyydyttynyttä18,2 g
Natrium187 mg

Mikä vaikuttaa kalorimäärään

  • Viipaleiden paksuus vaihtelee paljon merkeittäin ja palvelutiskeittäin, joten kahden viipaleen energiamäärä voi erota selvästi.
  • Kevyt- ja vähärasvaisissa versioissa on vähemmän kaloreita kuin tavallisessa emmentalissa, koska rasva on pääasiallinen energianlähde.
  • Raastettua juustoa tulee helposti liikaa, ja kukkurainen kupillinen sisältää enemmän kuin tasainen.
  • Sulattaminen ei muuta energiamäärää, mutta voileivän paistamiseen käytetty voi tai öljy tuo omat kalorinsa.

Vinkit tarkkaan kirjaamiseen

  • Punnitse juusto tai tarkista viipaleen paino pakkauksesta sen sijaan, että olettaisit jokaisen viipaleen painavan 1 oz.
  • Kirjaa pakkauksen mukainen tavallinen tai kevytversio, sillä niiden energiamäärät eroavat.
  • Kirjaa BerryFitissä juusto erikseen voileivän leivästä ja levitteistä, niin jokainen osa lasketaan tarkasti.

Kirjaa Emmental sekunneissa

Ota kuva ateriastasi tai hae Emmental BerryFitistä, niin voit seurata kaloreita ja makroravinteita oman päivätavoitteesi mukaan.

Usein kysytyt kysymykset

Montako kaloria on emmentalviipaleessa?

1 oz:n (28 g) emmentalviipaleessa on 110 kcal, 7,5 g proteiinia ja 8,7 g rasvaa.

Montako kaloria on kupillisessa emmentalraastetta?

Kupillisessa emmentalraastetta (108 g) on 424 kcal sekä 29,1 g proteiinia ja 33,5 g rasvaa.

Onko emmentalissa paljon proteiinia?

Kyllä, siinä on 27 g proteiinia 100 grammassa. Rasvaa on kuitenkin hieman enemmän, 31 g, joten suurin osa energiasta tulee rasvasta.

Onko emmentalissa vähemmän kaloreita kuin cheddarissa?

Hieman. Emmentalissa on 393 kcal 100 grammassa, kun taas cheddarissa on 408 kcal 100 grammassa.

Samankaltaiset ruoka-aineet

Yleisten ruoka-aineiden kalorit

Arvot 100 g:aa kohden lähteestä USDA FoodData Central (Cheese, swiss, FDC ID 171251); annoksissa käytetään USDA:n annospainoja. Todelliset ruoat vaihtelevat lajikkeen, kypsyyden ja valmistustavan mukaan.

Tämän sivun teksti on kirjoitettu tekoälyn (Anthropicin Claude) avulla ja tarkistettu lukuja vasten erillisessä tarkastuksessa. Itse luvut ovat peräisin ainoastaan USDA:lta.