Näringsvärde · Ägg och mejeri
Kalorier i Emmentaler
Emmentaler har 393 kcal per 100 g, och en skiva på 1 oz (28 g) har 110 kcal. Det mesta av energin kommer från fett (31 g per 100 g), men osten innehåller också rejält med protein (27 g) och nästan inga kolhydrater (1,4 g).
Kalorierna kommer från: Kolhydrater 1% · Fett 71% · Protein 28%
Vanliga portioner
| Portion | Vikt | Kalorier | Protein | Kolhydrater | Fett |
|---|---|---|---|---|---|
| Per 100 g | 100 g | 393 kcal | 27 g | 1,4 g | 31 g |
| 1 skiva (1 oz) | 28 g | 110 kcal | 7,5 g | 0,4 g | 8,7 g |
| 1 oz | 28,4 g | 112 kcal | 7,7 g | 0,4 g | 8,8 g |
| 1 cup, riven | 108 g | 424 kcal | 29,1 g | 1,6 g | 33,5 g |
| 1 kubiktum | 15 g | 59 kcal | 4 g | 0,2 g | 4,6 g |
Fullständigt näringsvärde (Per 100 g)
| Kalorier | 393 kcal |
|---|---|
| Protein | 27 g |
| Kolhydrater | 1,4 g |
| varav sockerarter | 0 g |
| Fiber | 0 g |
| Fett | 31 g |
| varav mättat fett | 18,2 g |
| Natrium | 187 mg |
Vad påverkar kalorierna
- Skivtjockleken varierar mycket mellan märken och delikatessdiskar, så två skivor kan skilja sig märkbart i kalorier.
- Fettreducerade eller lätta varianter har färre kalorier än vanlig emmentaler eftersom fettet står för det mesta av energin.
- Det är lätt att ta för mycket riven ost, och en toppad cup innehåller mer än en struken.
- Kalorierna ändras inte när osten smälter, men smör eller olja som används när man steker en smörgås tillför egna kalorier.
Tips för att logga exakt
- Väg osten eller kolla skivvikten på förpackningen i stället för att utgå från att varje skiva väger 1 oz.
- Logga den vanliga eller fettreducerade variant som stämmer med din förpackning, eftersom de skiljer sig i kalorier.
- I BerryFit kan du logga osten separat från brödet och pålägget i en smörgås så att varje del räknas korrekt.
Logga Emmentaler på några sekunder
Fota din måltid eller sök efter Emmentaler i BerryFit för att följa kalorier och makron mot ditt eget dagliga mål.
Vanliga frågor
Hur många kalorier har en skiva emmentaler?
En skiva emmentaler på 1 oz (28 g) har 110 kcal, med 7,5 g protein och 8,7 g fett.
Hur många kalorier har en cup riven emmentaler?
En cup riven emmentaler (108 g) har 424 kcal, samt 29,1 g protein och 33,5 g fett.
Är emmentaler proteinrik?
Ja, den har 27 g protein per 100 g, men något mer fett med 31 g, så fettet står för största delen av kalorierna.
Har emmentaler färre kalorier än cheddar?
Något färre. Emmentaler har 393 kcal per 100 g, medan cheddar har 408 kcal per 100 g.
Liknande livsmedel
Kalorier i vanliga livsmedelVärden per 100 g från USDA FoodData Central (Cheese, swiss, FDC ID 171251); portionerna bygger på USDA:s portionsvikter. Verkliga livsmedel varierar beroende på sort, mognad och tillagning.
Texten på den här sidan har skrivits med hjälp av AI (Anthropics Claude) och kontrollerats mot siffrorna i en separat granskning. Själva siffrorna kommer enbart från USDA.

