Nutričné hodnoty · Sladkosti a pečenie
Kalórie: Ražná múka
Ražná múka (stredná) má 349 kcal na 100 g a 1 hrnček (102 g) má 356 kcal. Väčšina kalórií pochádza zo sacharidov, ktorých je 75,4 g na 100 g, tuku je málo, len 1,5 g, a bielkoviny poskytujú stredné množstvo 10,9 g.
Zdroj kalórií: Sacharidy 84% · Tuky 4% · Bielkoviny 12%
Bežné porcie
| Porcia | Hmotnosť | Kalórie | Bielkoviny | Sacharidy | Tuky |
|---|---|---|---|---|---|
| Na 100 g | 100 g | 349 kcal | 10,9 g | 75,4 g | 1,5 g |
| 1 hrnček | 102 g | 356 kcal | 11,1 g | 76,9 g | 1,6 g |
Kompletné nutričné hodnoty (Na 100 g)
| Kalórie | 349 kcal |
|---|---|
| Bielkoviny | 10,9 g |
| Sacharidy | 75,4 g |
| z toho cukry | 1,1 g |
| Vláknina | 11,8 g |
| Tuky | 1,5 g |
| z toho nasýtené | 0,2 g |
| Sodík | 2 mg |
Čo ovplyvňuje kalórie
- Veľmi záleží na tom, ako hrnček naplníte: keď múku naberiete priamo z vrecka, natlačí sa jej viac, než keď ju nasypete lyžicou a zarovnáte, takže ten istý hrnček môže vážiť citeľne viac alebo menej ako 102 g.
- Rôzne typy ražnej múky, napríklad svetlá alebo tmavá, sa mierne líšia obsahom kalórií a vlákniny, takže typ na vašom vrecku môže čísla trochu posunúť.
- Keď ražnú múku použijete do chleba, krekrov či pečiva, výsledné kalórie závisia od všetkého ostatného, čo pridáte, napríklad masla, oleja, cukru, semienok alebo medu.
- Voda pridaná pri pečení spôsobí, že chlieb váži viac ako múka, z ktorej vznikol, preto má hotový chlieb menej kalórií na gram ako suchá múka.
Tipy na presné zaznamenanie
- Múku vážte na kuchynskej váhe v gramoch namiesto odmerania hrnčekom, pretože množstvo v hrnčeku závisí od toho, ako je múka natlačená.
- Pri pečení zapíšte suchú múku a každú ďalšiu surovinu zvlášť, alebo si vytvorte recept, aby ste celkové množstvo mohli rozdeliť podľa počtu krajcov či porcií.
- V BerryFit si svoj obľúbený recept na ražný chlieb alebo krekry uložte raz a nabudúce porciu zapíšete rýchlo.
Zaznamenajte Ražná múka za pár sekúnd
Odfoťte svoje jedlo alebo vyhľadajte Ražná múka v aplikácii BerryFit a sledujte kalórie a makroživiny podľa svojho denného cieľa.
Často kladené otázky
Koľko kalórií má 1 hrnček ražnej múky?
Jeden hrnček ražnej múky (102 g) má 356 kcal, 11,1 g bielkovín, 76,9 g sacharidov a 1,6 g tuku.
Má ražná múka menej kalórií ako hladká pšeničná múka?
Len o trochu. Ražná múka má 349 kcal na 100 g, kým hladká pšeničná múka 364 kcal, takže rozdiel v prepočte na gram je malý.
Koľko vlákniny má ražná múka?
Ražná múka má 11,8 g vlákniny na 100 g a len 1,1 g cukru.
Má ražná múka veľa bielkovín?
Ražná múka má 10,9 g bielkovín na 100 g, čo je stredné množstvo, no väčšina jej kalórií aj tak pochádza zo 75,4 g sacharidov.
Podobné potraviny
Kalórie v bežných potravináchHodnoty na 100 g pochádzajú z USDA FoodData Central (Rye flour, medium, FDC ID 168886); porcie vychádzajú z hmotností porcií USDA. Skutočné potraviny sa líšia podľa odrody, zrelosti a spôsobu prípravy.
Text na tejto stránke bol napísaný s pomocou AI (Claude od spoločnosti Anthropic) a v samostatnej kontrole overený voči číslam. Samotné čísla pochádzajú výhradne od USDA.

