BerryFit

Valori nutriționale · Cereale, pâine și paste

Calorii în Mălai (făină de porumb, crud)

Mălaiul crud (făina de porumb) are 370 kcal la 100 g, iar o cană de mălai crud (157 g) are 581 kcal. Majoritatea acestor calorii provin din carbohidrați: 79,5 g la 100 g, față de 7,1 g proteine și 1,8 g grăsimi.

La 100 g370kcal
7,1gProteine
79,5gCarbohidrați
1,8gGrăsimi
3,9gFibre

Caloriile provin din: Carbohidrați 88% · Grăsimi 4% · Proteine 8%

Porții obișnuite

PorțieGreutateCaloriiProteineCarbohidrațiGrăsimi
La 100 g100 g370 kcal7,1 g79,5 g1,8 g
1 cană, crud157 g581 kcal11,2 g124,7 g2,7 g
Valori nutriționale complete (La 100 g)
Calorii370 kcal
Proteine7,1 g
Carbohidrați79,5 g
din care zaharuri1,6 g
Fibre3,9 g
Grăsimi1,8 g
din care saturate0,2 g
Sodiu7 mg

Ce influențează caloriile

  • Valorile sunt pentru mălaiul crud; la gătit, mămăliga absoarbe multă apă, așa că aceeași cantitate de mămăligă gătită are mult mai puține calorii decât mălaiul crud.
  • Untul, brânza, smântâna sau uleiul adăugate la gătit vin cu propriile calorii, pe lângă cele ale mălaiului.
  • Dacă gătești mămăliga cu lapte sau supă în loc de apă, adaugi și caloriile lichidului.
  • Feliile de mămăligă prăjite sau la grătar absorb calorii din uleiul folosit în tigaie.

Sfaturi pentru o înregistrare corectă

  • Cântărește mălaiul crud înainte de gătit și înregistrează această cantitate, apoi împarte-o la numărul de porții servite.
  • Dacă cântărești doar mămăliga gătită, alege la înregistrare o intrare pentru mămăligă gătită, nu valorile pentru mălai crud de aici.
  • Înregistrează separat untul, brânza și alte adaosuri sau fă o poză farfuriei în BerryFit, ca să nu scape niciun topping.

Înregistrează Mălai (făină de porumb, crud) în câteva secunde

Fă o poză mesei sau caută Mălai (făină de porumb, crud) în BerryFit pentru a urmări caloriile și macronutrienții în raport cu propriul tău obiectiv zilnic.

Întrebări frecvente

Câte calorii are o cană de mălai crud?

O cană de mălai crud (157 g) are 581 kcal, cu 124,7 g carbohidrați, 11,2 g proteine și 2,7 g grăsimi.

Are mămăliga gătită mai puține calorii decât mălaiul crud?

La gram, da. Prin gătire se adaugă apă, dar nu și calorii, așa că mălaiul crud își distribuie caloriile într-o porție gătită mult mai grea.

Este mălaiul bogat în proteine?

Nu în mod deosebit. Mălaiul crud are 7,1 g proteine la 100 g, în timp ce carbohidrații asigură majoritatea caloriilor, cu 79,5 g la 100 g.

Cum se compară mălaiul cu grișul sau ovăzul ca număr de calorii?

Sunt apropiate în stare crudă: mălaiul are 370 kcal la 100 g, grișul 360, iar ovăzul 379.

Valorile la 100 g provin din USDA FoodData Central (Cornmeal, degermed, enriched, yellow, FDC ID 168867); porțiile folosesc greutățile standard USDA. Alimentele reale variază în funcție de soi, grad de coacere și mod de preparare.

Textul de pe această pagină a fost scris cu ajutorul AI (Claude de la Anthropic) și verificat separat în raport cu cifrele. Cifrele în sine provin exclusiv de la USDA.