Valori nutriționale · Legume
Calorii în Muguri de bambus (la conservă)
Mugurii de bambus la conservă au 19 kcal la 100 g de produs scurs, iar 1 cană de muguri feliați (131 g) are 25 kcal. Cele mai multe calorii provin din carbohidrați (3,2 g la 100 g), o parte mai mică din proteine (1,7 g) și foarte puține din grăsimi (0,4 g).
Caloriile provin din: Carbohidrați 55% · Grăsimi 16% · Proteine 29%
Porții obișnuite
| Porție | Greutate | Calorii | Proteine | Carbohidrați | Grăsimi |
|---|---|---|---|---|---|
| La 100 g | 100 g | 19 kcal | 1,7 g | 3,2 g | 0,4 g |
| 1 cană, feliați | 131 g | 25 kcal | 2,3 g | 4,2 g | 0,5 g |
| 1 conservă, scurși | 262 g | 50 kcal | 4,5 g | 8,4 g | 1 g |
Valori nutriționale complete (La 100 g)
| Calorii | 19 kcal |
|---|---|
| Proteine | 1,7 g |
| Carbohidrați | 3,2 g |
| din care zaharuri | 1,9 g |
| Fibre | 1,4 g |
| Grăsimi | 0,4 g |
| din care saturate | 0,1 g |
| Sodiu | 7 mg |
Ce influențează caloriile
- Valorile sunt pentru produsul scurs, așa că cel mai precis calcul îl obții cântărind mugurii după ce ai scurs lichidul din conservă.
- Prăjirea rapidă în wok sau sotarea adaugă caloriile uleiului absorbit de muguri, care pot depăși cu ușurință caloriile mugurilor înșiși.
- Sosurile folosite des în preparatele cu muguri de bambus, precum sosul de stridii, hoisin sau sosul dulce de chili, adaugă calorii și zahăr peste cele ale legumei.
- Mugurii de bambus conservați în lichid condimentat sau aromatizat pot avea alte valori decât cei simpli, așa că verifică eticheta dacă ai altă variantă.
Sfaturi pentru o înregistrare corectă
- Scurge bine conserva, apoi cântărește mugurii pe un cântar de bucătărie în loc să estimezi cu cana.
- Alege o intrare pentru muguri la conservă, scurși, când înregistrezi, și adaugă uleiul și sosurile ca alimente separate.
- În BerryFit poți fotografia preparatul din wok, apoi poți ajusta porția de muguri de bambus și cantitatea de ulei după cât ai folosit de fapt.
Înregistrează Muguri de bambus (la conservă) în câteva secunde
Fă o poză mesei sau caută Muguri de bambus (la conservă) în BerryFit pentru a urmări caloriile și macronutrienții în raport cu propriul tău obiectiv zilnic.
Întrebări frecvente
Câte calorii are o conservă de muguri de bambus?
O conservă scursă (262 g) are 50 kcal. Conține și 4,5 g proteine, 8,4 g carbohidrați și 1 g grăsimi.
Mugurii de bambus au puțini carbohidrați?
Mugurii de bambus la conservă au 3,2 g carbohidrați la 100 g, dintre care 1,4 g fibre și 1,9 g zaharuri. O porție de 1 cană de muguri feliați are 4,2 g carbohidrați.
Câte proteine au mugurii de bambus?
Mugurii de bambus la conservă, scurși, au 1,7 g proteine la 100 g, adică 2,3 g într-o cană de muguri feliați.
Cum se compară mugurii de bambus cu alte legume la calorii?
Cu 19 kcal la 100 g, sunt la egalitate cu varza murată și chayote (19) și aproape de roșii și ridichea daikon (18) și de sparanghel (20).
Alimente similare
Calorii în alimentele obișnuiteValorile la 100 g provin din USDA FoodData Central (Bamboo shoots, canned, drained solids, FDC ID 169212); porțiile folosesc greutățile standard USDA. Alimentele reale variază în funcție de soi, grad de coacere și mod de preparare.
Textul de pe această pagină a fost scris cu ajutorul AI (Claude de la Anthropic) și verificat separat în raport cu cifrele. Cifrele în sine provin exclusiv de la USDA.



