Valori nutriționale · Leguminoase, nuci și semințe
Calorii în Semințe de in
Semințele de in au 534 kcal la 100 g, iar o lingură de semințe de in măcinate (7 g) are 37 kcal. Cele mai multe calorii provin din grăsimi: 42,2 g la 100 g. O bună parte din cele 28,9 g de carbohidrați sunt fibre (27,3 g), așa că doar o mică parte din carbohidrați sunt zaharuri.
Caloriile provin din: Carbohidrați 20% · Grăsimi 67% · Proteine 13%
Porții obișnuite
| Porție | Greutate | Calorii | Proteine | Carbohidrați | Grăsimi |
|---|---|---|---|---|---|
| La 100 g | 100 g | 534 kcal | 18,3 g | 28,9 g | 42,2 g |
| 1 lingură, măcinate | 7 g | 37 kcal | 1,3 g | 2 g | 3 g |
| 1 linguriță, măcinate | 2,5 g | 13 kcal | 0,5 g | 0,7 g | 1,1 g |
| 1 lingură, întregi | 10,3 g | 55 kcal | 1,9 g | 3 g | 4,3 g |
| 1 cană, întregi | 168 g | 897 kcal | 30,7 g | 48,5 g | 70,8 g |
Valori nutriționale complete (La 100 g)
| Calorii | 534 kcal |
|---|---|
| Proteine | 18,3 g |
| Carbohidrați | 28,9 g |
| din care zaharuri | 1,6 g |
| Fibre | 27,3 g |
| Grăsimi | 42,2 g |
| din care saturate | 3,7 g |
| Sodiu | 30 mg |
Ce influențează caloriile
- O lingură de semințe de in întregi cântărește mai mult decât o lingură de semințe măcinate, așa că varianta întreagă are mai multe calorii pe lingură (55 față de 37).
- O lingură plină sau cu vârf poate conține vizibil mai mult decât una rasă, iar diferența se adună repede la o sămânță atât de bogată în calorii.
- Uleiul de in este grăsime pură și are mult mai multe calorii decât semințele, așa că nu trebuie înregistrat ca semințe de in.
- Semințele de in se adaugă des în produse de patiserie, smoothie-uri sau cereale, împreună cu alte ingrediente, așa că totalul caloric depinde de tot ce conține preparatul.
Sfaturi pentru o înregistrare corectă
- Cântărește semințele de in pe un cântar de bucătărie când poți, pentru că mici diferențe de lingură contează mult la un aliment atât de caloric.
- Înregistrează forma pe care ai folosit-o de fapt: alege măcinate sau întregi, în funcție de ce ai pus în lingură, pentru că greutatea pe lingură diferă.
- În BerryFit, adaugă semințele de in ca element separat când le presari pe iaurt, terci de ovăz sau în smoothie-uri, ca să nu fie omise la scanarea foto.
Înregistrează Semințe de in în câteva secunde
Fă o poză mesei sau caută Semințe de in în BerryFit pentru a urmări caloriile și macronutrienții în raport cu propriul tău obiectiv zilnic.
Întrebări frecvente
Câte calorii are o lingură de semințe de in?
O lingură de semințe de in măcinate (7 g) are 37 kcal. O lingură de semințe de in întregi (10,3 g) are 55 kcal, pentru că cântărește mai mult.
Câte calorii are o linguriță de semințe de in măcinate?
O linguriță de semințe de in măcinate (2,5 g) are 13 kcal, cu 1,1 g de grăsimi, 0,7 g de carbohidrați și 0,5 g de proteine.
Sunt semințele de in bogate în proteine?
Semințele de in au 18,3 g de proteine la 100 g, dar principala sursă de calorii sunt grăsimile, cu 42,2 g la 100 g. O lingură de semințe de in măcinate oferă 1,3 g de proteine.
Cum se compară semințele de in cu alte semințe și nuci la calorii?
Cu 534 kcal la 100 g, semințele de in au puțin mai puține calorii decât semințele de dovleac (559), semințele de susan (573) și migdalele (579). Toate sunt alimente bogate în calorii, așa că mărimea porției contează.
Alimente similare
Calorii în alimentele obișnuiteValorile la 100 g provin din USDA FoodData Central (Seeds, flaxseed, FDC ID 169414); porțiile folosesc greutățile standard USDA. Alimentele reale variază în funcție de soi, grad de coacere și mod de preparare.
Textul de pe această pagină a fost scris cu ajutorul AI (Claude de la Anthropic) și verificat separat în raport cu cifrele. Cifrele în sine provin exclusiv de la USDA.
